Velký Javorník a Stratenec

Lyžiarske a horské stredisko Kasárne Javorníky, Kasárne, Česká republika (v O Beskydech)

zdarma


 • letní,
  podzim,
  Jaro

 • 4 hodiny

 • venkovní

 • děti,
  senioři,
  skupiny,
  rodina

 • nízká


Program

Nádherná hřebenovka na Velký Javorník a Stratenec v Beskydech. Cestu můžete zahájit na více místech, vydat se můžete na celou hřebenovku z Makovského průsmyku nebo ideálně z Kasárne na slovenské straně kam se dostanete z krásné obce Velké Karlovice. Tady máte dvě možnosti, zaparkovat někde v okolí a vydat se strmě vzhůru po sjezdovce, nebo popojet kousek do Butorky a pokračovat v cestě na Velký Javorník.


Z Velkého Javorníku jsou úchvatné výhledy na českou stranu Beskyd, ale to nejlepší vás teprve čeká a tím je samotná cesta na Stratenec. Nádherná hřebenovka nabízí stále výhledy, hromadu borůvek a krásnou přírodu. Na vrcholu Stratenec je památník tří křížů na počest osvobozenecké boje. Dne 3. května 1945 při osvobozování Velkých Karlovic zde padli dva neznámí příslušníci 1. Čs. armádního sboru a Andrej Rabčan.


Na Stratenci je rozhledna odkud by kromě krásných výhledů na českou stranu, měla být k vidění i Malá Fatra, nicméně stromy zde rozhled postupně stále více znesnadňují. Ze Stratence můžete pokračovat na Malý Javorník a do lyžařského střediska Kohůtky, kde si za odměnu můžete dát vyhlášené borůvkové knedlíky na chatě Portáš. Nicméně cesta není už tolik atraktivní a jelikož se musíte vrátit stejnou cestou zpět, tedy pokud nemáte zajištěn odvoz z Kohůtky, doporučujeme to na Stratenci otočit a vydat se zpět a užít si místo mezi Stratencem a Velkým Javorem. Cesta ze Stratence na Portáš je s minimem výhledů, ale s odměnou v podobě hezkých výhledů na konci cesty v průsmyku Kohůtka.

Podmínky

Jedná se o snadnou cestu. Celkem 4 kilometry jedním směrem pouze s jedním výrazným stoupání na začátku cesty.

Počasí

Cestu doporučujeme pouze za hezkého počasí

Sezóna

Výstup není vhodný v zimě, ideální doba je léto, kdy jsou na svazích borůvky

zdarma

Doporučte přátelům

Nejbližší aktivity